Tippek
Szolár rendszerek
Napelemet szeretnél? Először tedd fel magadnak ezt a 3 kérdést!

Napelemet szeretnél? Először tedd fel magadnak ezt a 3 kérdést!

A földgáz és a villamos energia árainak rohamos növekedésével egyre többen fontolgatják a napenergiára való áttérést. Magyarországon a napsütéses órák száma földrajzi fekvésének köszönhetően magasnak számít, ami ideálissá teszi a napelemes rendszerek telepítését.

Megéri az én esetemben napelemes rendszert telepíteni?

Természetesen sok tényezőtől függ, hogy mennyire gazdaságos a napelemek telepítése, de általánosságban elmondható, hogy jelentős megtakarítást eredményezhetnek, valamint hozzájárulnak az áramszolgáltatótól való függetlenedéshez.

boldog fiatal pár a napelemek előtt
  • Napfény mennyisége: Magyarországon a napsütéses órák száma az ország déli és délkeleti részén a legmagasabb, ami évente több mint 2000 napsütéses órát jelent. Ezzel szemben a legkevesebb napsütés az ország északi és északkeleti részét érinti, itt kevesebb mint 1800 napsütéses óra adott évente.
  • Villamosáram-fogyasztás: Azoknál a háztartásoknál, ahol villamos árammal fűtenek, különösen előnyös lehet egy napelemes rendszer, mivel általa akár 75%-kal is csökkenthető az áramszámla.
  • Befektetés megtérülése: Egy napelemes rendszer élettartama 25-30 év. Egy átlagos magyarországi családi ház esetén, amely évente körülbelül 4000 kWh-t fogyaszt, a megtérülés 7-10 éven belül várható.
Minél magasabb a villamosáram-fogyasztásunk, annál inkább megéri napelemet telepíteni.

A rövid válasz tehát: igen, általában megéri napelemekre befektetni. Minél több villamos áramot fogyaszt egy háztartás, annál inkább érdemes, hiszen megtérül a költsége.

Szerezz díjmentesen árajánlatot napelemes rendszerekre

Minden feltétel adott a napelemekhez?

Érdemes megvizsgálni a villamosenergia-fogyasztásunkat a számlákon és kiszámolni egy havi fogyasztásunkat, mivel ez alapján meghatározhatjuk, hogy milyen méretű és kapacitású napelemes rendszerre lenne szükségünk.

Egy átlagos háztartásnak 4 és 6 kW közötti teljesítményű napelemre van szüksége.

Ha biztosítani szeretnéd, hogy folyamatosan elegendő áramellátásod legyen, beleértve az éjszakákat és a borult téli napokat is, akkor érdemes lehet nagyobb teljesítményű napelemet választani és mellé egy napelem akkumulátorra is beruházni, melynek funkciója a napenergia tárolása.

A tetőszerkezetnek elég stabilnak kell lennie

Amennyiben a napelemek tetőre történő telepítését fontolgatod, mindenképp ellenőrizd, hogy a tetőszerkezet elbírja-e a napelemes rendszer súlyát. Például egy 4 kW-os rendszer általában 12 darab 330 W-os panelből áll, ami körülbelül 360 kg összsúlyt jelent. Az újabb építőanyagok többségének nem jelent gondot a napelemek súlya, azonban régebbi épületeknél ez akadályt jelenthet.

napelemek fekete

A tetőn elegendő helynek kell lennie

Gondold át továbbá, hogy van-e egyáltalán elég hely a tetőn a napelemek elhelyezésére. A telepítéshez szükséges tetőterület kiszámításakor figyelembe kell venni, hogy a napelemek körül legalább 30 cm helyre van szükség. Például egy 4 kW-os rendszer 16 panele minimum 24 m² tetőterületet igényel.

Nem szabad, hogy a tetőt fák vagy más épületek beárnyékolják

Ahhoz, hogy a tetőn lévő napelemek a lehető leghatékonyabban működhessenek, a ház körül nem lehetnek olyan akadályok, mint például magas fák vagy más épületek, amelyek blokkolnák a napfényt.

A tetőnek déli tájolásúnak kell lennie

Ahhoz, hogy a panelek a lehető legtöbb napfényt kapják, a déli tájolás a legideálisabb. Magyarországon a napelemekhez általában a 30-40°-os dőlésszöget szokták javasolni.

Ideális esetben a tető déli tájolású és a napelem dőlésszöge 30-40° közé esik.

A napelemes rendszer elhelyezkedésével kapcsolatban érdemes szakértőt felkeresni, aki felméri a tető adottságait és segít meghatározni az optimális szöget vagy a szükséges panelek számát ahhoz, hogy a lehető legtöbb napenergiához juthassunk.

Kérem az ingyenes árajánlatokat szolár rendszerekre

Megengedhetem magamnak a napelemes rendszert?

Egy napelem telepítése 2.000.000 – 3.000.000 Ft/rendszer kisebb háztartások esetén, de ez persze függ az adott rendszer méretétől és teljesítményétől.

Tájékozódj a különböző napelemes rendszerek árairól.

Használd ki a támogatásokat és pályázatokat!

Magyarországon a napelemek telepítésére különböző állami támogatások állnak rendelkezésre, melyeknek célja a megújuló energiaforrások használatára való ösztönzés és ezzel együtt a villamosenergia-felhasználás csökkentése. 2024 januárjában indult el például a Napenergia Plusz Program, melynek keretein belül vissza nem térítendő támogatást lehet kapni.

A pályázati feltételek és a támogatások mértéke projekt- és helyzetfüggő, ezért fontos részletesen tájékozódni az aktuális kiírásokról és a támogatási lehetőségekről.

napelemekkel foglalkozó mérnök